Başa Dön

EFSANE

ÇİN EFSANESİNE GÖRE İPEK M.Ö. 2640 YILINDA ÇİN’İN 3. İMPARATORU HOANGDİ’NİN 14 YAŞINDAKİ KARISI XiLingJi TARAFINDAN KEŞFEDİLMİŞTİR. İNANIŞA GÖRE XiLingJi SARAYIN BAHÇESİNDE BİR DUT AĞACI ALTINDA ÇAY İÇERKEN SICAK ÇAY FİNCANI İÇİNE AĞAÇTAN BİR KOZA DÜŞER. XiLingJi VE HİZMETÇİSİ GENÇ KIZ KOZANIN ÇÖZÜLMEYE BAŞLADIĞINI VE UZUN İNCE BİR İP OLUŞMAYA BAŞLADIĞINI GÖRÜNCE HAYRETE DÜŞERLER. XiLingJi BİNLERCE KOZADAN ELDE ETTİĞİ İPEKLE İMPARATORA BİR KAFTAN DOKUR VE BU KAFTANIN GÜZELLİĞİ, DAYANIKLILIĞI KARŞISINDA MUTLU OLUR.

TARİHÇE

4000 YIL BOYUNCA İPEK ÇİN’LİLERCE SON DERECE LÜKS BİR GİYSİ OLARAK KABUL EDİLMİŞTİR. ÖNCELERİ SADECE İMPARATORUN GİYEBİLECEĞİ BİR GİYSİ İDİ.DAHA SONRALARI MAHKEMELERDE ÜST DÜZEY GÖREVLİLERİN GİYMESİNE İZİN VERİLDİ. ÜRETİM TEKNİKLERİ GELİŞMEYE BAŞLADIKÇA KULLANIMI YAYGINLAŞTI. MİLATTAN SONRA 2.YÜZYILDA İPEK YOLU’NUN AÇILMASIYLA BİRLİKTE ÇİN BATIYA DOĞRU İPEĞİN TİCARETİNE BAŞLADI. HEMEN HEMEN 2500 YIL BOYUNCA , ÖLÜM CEZASI KORKUSUYLA, İPEĞİN NASIL ELDE EDİLDİĞİ GİZLENDİ.SONUNDA , 5.YÜZYILDA , TİBET PLATOSUNDA BİR VAHA OLAN KHOTAN KRALI İLE NİŞANLANAN BİR ÇİN PRENSESİNİN SAÇLARI ARASINA GİZLEDİĞİ İPEK TOHUMLARINI KHOTAN’A GÖTÜRMESİYLE İPEK ÇİN DIŞINA ÇIKMIŞ OLDU.
MİLATTAN SONRA 550 YILLARI CİVARINDA İKİ HIRİSTİYAN RAHİBİN BAMBU BASTONLARININ İÇİNE GİZLEDİKLERİ İPEKBÖCEĞİ TOHUMLARINI KHOTAN’DAN CONSTANTİNAPOLİS’E KAÇIRDIKLARI SÖYLENİR. BU RAHİPLER BİZANS KRALI JÜSTİNYEN TARAFINDAN ÖREVLENDİRİLMİŞLERDİ.
İPEK ÜRETİCİLİĞİNİN SIRRI VE TEKNİKLERİ BATIYA 700 YIL SONRA ULAŞMIŞTIR.15. YÜZYILDA FRANSA VE İTALYA AVRUPA’DA LİDER ÜRETİCİLERDİ. 1620’LERDE FRANSADAN KAÇAN BAZI FRANSIZ PROTESTANLARI LONDRA’DA SPITALFIELDS’TE İPEK DOKUMA TEZGAHI KURDUKLARI BİLİNMEKTEDİR.

GÜNÜMÜZDE İPEK

İPEKBÖCEKÇİLİĞİ TAMAMIYLA TECRÜBELİ, USTA İNSANLARA DAYALI SON DERECE EMEK YOĞUN BİR SEKTÖRDÜR. 1 KG İPEK YAKLAŞIK OLARAK 6000 ADET KOZADAN ELDE EDİLİR VE BU KOZALARIN OLUŞMASI İÇİN 200 KG DUT YAPRAĞI TÜKETİLİR. BİR KOZADAN ELDE EDİLEN İPEK LİFİ YAKLAŞIK 1.6 KİLOMETRENİN ÜZERİNDE UZUNLUĞA SAHİP OLABİLİR.800 METRE UZUNLUKTA OLMASI ÇOK OLAĞANDIR. 5 İLE 8 ARASINDAKİ LİF BÜKÜLEREK BİR İPLİK OLUŞTURULUR.
BUGÜN İPEK TEMEL OLARAK ASYA’DA ÜRETİLİR. ÇİN EN BÜYÜK ÜRETİCİ VE TİCARETİNİ YAPAN ÜLKEDİR VE ÜRETİMİ HER GEÇEN YIL ARTMAKTADIR. ÇİN EN BÜYÜK PAZAR PAYINA SAHİP ÜLKEDİR. ÇOK UCUZ OLAN İNSAN YAPIMI LİFLER OLMASINA RAĞMEN İPEĞE OLAN TALEP GÜN GEÇTİKÇE ARTMAKTADIR. ŞARTLAR ELVERDİKÇE İNSANLAR İPEĞİ HERZAMAN DİĞER LİFLERE TERCİH ETMEKTEDİRLER. DOLAYISIYLA İPEĞE OLAN TALEPTE SÜREKLİ ARTIŞ GÖZLENMEKTEDİR.