Başa Dön

PAMUKLU KUMAŞLARIN ÖZELLİKLERİ VÜCUDU RAHAT ETTİRMESİDİR. PAMUKLU KUMAŞLAR HAVA ALARAK VE NEMİ EMEREK VÜCUDUN RAHAT TUTAR.

PAMUK, MALLOW AİLESİNDEN OLAN GOSSYPİUM BİTKİSİNİN ÇEKİRDEK YÜZEYİNDE YETİŞİR. GENETİKÇİLER, İYİ ÜRÜN GELİŞİMİ VE LİF KALİTESİNİ İYİLEŞTİRMEK İÇİN SÜREKLİ KARMAŞIK HİBRİDLER OLUŞTURMAKTADIRLAR. DİĞER DOĞAL LİFLERDE OLDUĞU GİBİ, PAMUK LİF UZUNLUĞU VE LİF İNCELİĞİYLE BELİRLENEN LİF KALİTESİNDE BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLER GÖSTERİR

GENEL OLARAK, BÜTÜN PAMUK LİFLERİNİN ÇOK İYİ NEM ÇEKTİĞİ, İYİ BİR KURU VE YAŞ MUKAVEMETİNE SAHİP OLDUĞU, AŞINMAYA KARŞI DİRENÇLİ OLDUĞU VE YÜKSEK SICAKLIKLARDA SIK YIKANMAYA DAYANABİLDİĞİ SÖYLENEBİLİR.

PAMUK İÇ ÇAMAŞIRLARI, BLUZLAR, TİŞÖRTLER, BAYAN DIŞ GİYSİLERİ, ERKEK TAKIM ELBİSELERİ, CEPLİKLER, İŞ ÖNLÜKLERİ, TULUMLAR, YAĞMURLUKLAR, DİKİŞ İPLİKLERİ GİBİ OLDUKÇA YAYGIN BİR KULLANIM ALANINA SAHİPTİR. PAMUKTAN YAPILMIŞ KUMAŞLAR İSE VUAL, POPLİN, DENİM, SATEN, KADİFE, FİTİLLİ KADİFE, HAVLU KUMAŞ, JARSE, DANTEL VE BİR DİZİ DİĞER TÜRDE OLABİLİR. PAMUK BUNCA ÖZELLİĞİNE RAĞMEN LİFLER ARASINDA PAHALI OLMAYAN BİR LİF OLARAK NİTELENDİRİLEBİLİR.